31 gru 2010

Sprawozdanie z Debaty "Obywatele Obywatelom" - rola organizacji pozarządowych w rewitalizacji Księżego Młyna

20 grudnia 2010r. w budynku dawnej straży ogniowej przy ul. Tymienieckiego 30A, odbyła się debata zorganizowana przez stowarzyszenie "Obywatele Obywatelom" we współpracy z inicjatywą Partnerstwo Księży Młyn poświęcona kwestiom Księżego Młyna, w aspekcie aktywności organizacji pozarządowych i ich roli w procesie zintegrowanej rewitalizacji szeroko pojętego obszaru Księżego Młyna. Debata - w zamyśle adresowana przede wszystkim do organizacji pozarządowych, zgromadziła bardzo zróżnicowane grono uczestników, w tym mieszkańców osiedla famuł Księży Młyn, przedstawicieli organizacji pozarządowych i urzędników. W debacie uczestniczyła nowo mianowana Wiceprezydent Miasta Łodzi p. Agnieszka Nowak, odpowiedzialna m.in. za politykę społeczną Miasta. Debata ze względu na obecność mieszkańców osiedla famuł, którzy wskazali na bardzo palące kwestie, skoncentrowała się na poszukiwaniu posunięć strategicznych, które w jak najkrótszym czasie zapewnią mieszkańcom osiedla poprawę warunków życia. Za blokadę w osiągnięciu jakiegokolwiek postępu w kierunku poprawy warunków życia jednogłośnie uznano wciąż aktualną uchwałę Rady Miejskiej w sprawie przyjęcia Programu rewitalizacji domów famlijnych z dnia 5 grudnia 2007r. Silnie artykułowano potrzebę wprowadzenia ze strony Miasta remontowych programów pomocowych oraz bardzo pilną konieczność przystąpienia do planu zagospodarowania przestrzennego, głównie w kontekście możliwości egzekwowania wytycznych i norm konserwatorskich, a także wpływania na zrównoważony rozwój miasta i zapobieganie zachowaniom o charakterze odstępstw od norm na płaszczyźnie inwestorzy - urzędnicy.
Pani Prezydent Nowak zdeklarowała się, iż przekaże wnioski z debaty p. Prezydent Zdanowskiej, a także będzie monitorować realizację postulatów, wspomniała także, iż jak najbardziej zasadnym jest kontynuowanie procesu tworzenia na terenie Księżego Młyna dzielnicy kreatywnej.

W nawiązaniu do wniosków z debaty zostanie wystosowane pismo do Przewodniczącego Rady Miejskiej z postulatem zweryfikowania uchwały z 5 grudnia 2007r. oraz adekwatności odpowiedzi, która została wystosowana do Przewodniczącego przez Pełniącego Funkcję Prezydenta Miasta Łodzi Tomasza Sadzyńskiego w dniu 30 września 2010r. do uchwały z dnia 7 lipca 2010r. w zakresie zintegrowanego programu rozwoju terenów Księżego Młyna "Księży Młyn 2016". Ustalony także będzie obecny etap pracy UMŁ nad podjęciem działań zmierzających do rewitalizacji domów familijnych w roku 2011r. Informacje te są niezwykle istotne dla zmęczonych i sfrustrowanych oczekiwaniem na poprawę warunków życia mieszkańców.

W odpowiedzi na pytanie, jak organizacje pozarządowe mogą przyczynić się do zintegrowanej rewitalizacji Księżego Młyna, poza prezentacją kluczowego projektu Towarzystwa Opieki nad Zabytkami "Nasz Księży Młyn", przedstawiciel inicjatywy Cohabitat, Łukasz Nowacki wspomniał o organizowanych działaniach we współpracy z Zarządem Ogródków Działkowych Księży Młyn, prowadzących do innowacyjnego rozwiązania kwestii utylizacji ścieków i poprawy stanu ekologicznego poprzez zastosowanie permakultury.

Ze strony organizatorów debaty podjęta także została kwestia propozycji rozmów z inwestorem Opal Property Developments oraz Miastem na temat ewentualnego przeznaczenia secesyjnej elektrowni przy ul. Tymienieckiego na Centrum Obywatelskie.

Kwestia utworzenia Koalicji Organizacji Pozarządowych na rzecz zintegrowanej rewitalizacji Księżego Młyna będzie kontynuowana w połączeniu z dialogiem z Urzędem Miasta Łodzi dotyczącym wypracowania ogólnej formuły współpracy NGOs z UMŁ.